Fotografia to dziedzina sztuki, która już dawno zagościła w naszym codziennym życiu. Łatwy dostęp do tej technologii, która obejmuje już nie tylko aparaty fotograficzne, ale również smartfony, tablety i laptopy spowodował, że fotografujemy praktycznie każdy aspekt naszego życia - od ważniejszych wydarzeń takich, jak śluby, narodziny dziecka, urodziny czy podróże do zupełnie błahych, jak zakup nowych ubrań lub ładnie udekorowany deser w kawiarni na spotkaniu z przyjaciółmi.

albumy na wklejane zdjęcia 

Fotografia cyfrowa sprawiła, że robienie zdjęć przestało być sztuką wyższą, w końcu każdy może sięgnąć po aparat, zrobić zdjęcie i, co najważniejsze, od razu ocenić jego wartość na ekranie aparatu lub telefonu. Jeżeli uznamy, że zdjęcie nie wyszło, kasujemy i robimy kolejne ujęcie. To bardzo spłyca cały rytuał jakim kiedyś było wywoływanie zdjęć. Zanim powstała fotografia cyfrowa, każde ujęcie musiało być przemyślane, najlepiej zaplanowane wcześniej. Aparat analogowy trzeba było odpowiednio przygotować - dopasować czas naświetlania, przesłony i ustawić go w odpowiednim miejscu. Do tego klisza miała ograniczoną ilość klatek, a co za tym idzie fotograf musiał wykazać się niezwykłą ostrożnością i umiejętnością wyboru odpowiednich kadrów, by nie zmarnować miejsca na kliszy. Sztuka fotografii analogowej na całe szczęście nie zanikła zupełnie, wciąż ma swoich sympatyków, którzy celebrują moment fotografowania.

 

To właśnie tacy ludzie uważają tradycyjny album ślubny na zdjęcia za rzecz, której nigdy nie zastąpi przechowywanie zdjęć w formie plików na komputerze. Album fotograficzny jest dla nich namacalnym dowodem na utrwalone wspomnienia. Można powiedzieć, że własnoręcznie wywołane zdjęcia zawierają cząstkę duszy jego twórcy. Poza tym, taki tradycyjny album na zdjęcia można dowolnie spersonalizować - obecnie mamy szeroki wybór albumów fotograficznych, a niektóre firmy przygotowują nawet okładki na specjalne zamówienie klienta. Taki dopasowany do właściciela album fotograficzny sprawia, że chce się on nim pochwalić przed najbliższymi, a przecież jedną z przyjemniejszych rozrywek na spotkaniach towarzyskich jest wspominanie wspólnie przeżytych chwil. Jak wiadomo, nic nie zastąpi uczucia jakie towarzyszy oglądającym wyciąganie wywołanych fotografii z tradycyjnego albumu i opowiadanie o wszystkim, co wydarzyło się tego pamiętnego dnia. Dnia, który warto było utrwalić.